Jak wspierać dziecko z ADHD?

ADHD u dziecka może mieć całe spektrum objawów. Można wymienić jego trzy typy: z deficytem uwagi, z impulsywnością i nadruchliwością oraz mieszany.


Choć ADHD może kojarzyć się z dużą aktywnością dziecka czy z problemem siedzenia na miejscu, to należy również pamiętać o dzieciach, które nie są tak nadpobudliwe ruchowo. Potrafią spędzić lekcję w spokoju, jednak tak naprawdę są nieobecne. Potrafią całą lekcję wyglądać przez okno, a gdy nauczyciel zadaje im pytanie nie wiedzą, o co zostały zapytane. Bez względu na typ, należy pamiętać o wsparciu i psychoedukacji.


Jak wspierać? 🤗
Zadbaj o środowisko dziecka:
🌿 Zwracaj się do dziecka krótkimi, prostymi zdaniami. Przy długich i zawiłych wypowiedziach dziecko może stracić koncentrację.
🌿 Postaraj się wprowadzić stały rytm dnia - stałe godziny wstawania, posiłków, zasypiania dają poczucie bezpieczeństwa.
🌿 Ogranicz telewizję i telefon przed snem, to dodatkowe bodźce, które wpływają na pobudzenie i jakość snu.
🌿 Uporządkuj otoczenie. Miejsce do odrabiania lekcji i nauki powinno być ciche, jasne i bez zbędnych przedmiotów, które rozpraszają dziecko.
🌿 Wprowadź ruch do codziennego życia, w ten sposób zaspokoisz potrzeby aktywności fizycznej dziecka i zmniejszysz napięcie.
🌿 Jeśli zadanie jest bardzo skomplikowane, podziel je na mniejsze etapy i wspieraj dziecko w ich realizacji.

Psychoedukacja może okazać się bardzo pomocna zarówno dla rodzica, jak i otoczenia. Na początku warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat, dowiedzieć się, które zachowania mogą wynikać z ADHD, co pomaga dziecku. Obecnie istnieje wiele źródeł rzetelnej psychoedukacji, ale cenna może okazać się również konsultacja u psychologa. Specjalista po wysłuchaniu informacji może wskazać, nad czym i w jaki sposób warto pracować.

Jeśli wiemy już co robić, warto uczyć tego dziecka. Dzięki nauczeniu się skutecznych strategii radzenia sobie dziecko w codziennym życiu będzie radziło sobie lepiej. Również współpraca z nauczycielami i bliskimi dziecka jest ważnym elementem budowania wsparcia. Im więcej osób będzie wiedziało jak wspierać dziecko - tym lepiej. 🫶

Wsparcie i akceptacja dziecka jest bardzo ważna, jednak jest to bardzo długi proces, który wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia. Dlatego w tym wszystkim należy pamiętać również o sobie. Masz prawo do gorszych momentów, zmęczenia i czasu dla siebie. Nie bój się prosić o pomoc bliskich i specjalistów, jeśli czujesz, że tego potrzebujesz.

Jeśli trudności w tym obszarze dotyczą Twojego dziecka, możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów, którzy wspierają w tym obszarze:
🌿 Kamila Bielec
🌿 Patrycja Frania
Z kolei nasza specjalistka Małgorzata Madajczak zajmuje się diagnozowaniem nadpobudliwości ruchowej u dzieci za pomocą testu Conners 3.
Zapraszamy do kontaktu 😊
🌐 www.goodmoodcentrum.pl
📞 690 462 444, 690 420 009
🖲 goodmoodcentrum@gmail.com
📍 Królewska 32 (Psie Pole) Wrocław