Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo behawioralna jest podejściem, które umożliwia zidentyfikowanie i zmianę niekorzystnych sposobów myślenia, mających negatywny wpływ na nasze emocje i zachowanie. Psychoterapia poznawczo-behawioralna skupia się na zmianie negatywnych automatycznych myśli (czyli takich, które pojawiają się w naszych głowach niezależnie od naszej woli czy kontroli, jak na przykład “nie poradzę sobie”, “wyśmieją mnie”), a które mogą przyczyniać się do pogłębiania naszych trudności emocjonalnych, depresji czy lęku. Te spontaniczne negatywne myśli mają również wpływ na nasz nastrój.

Psychoterapia poznawczo behawioralna dla kogo?

Nurt ten najlepiej sprawdza się w leczeniu zaburzeń bazujących na lęku i depresji. Terapia poznawczo behawioralna jest również skuteczna i często wykorzystywana w przypadku fobii, lęków napadowych, zaburzeń obsesyjno-konpulsywnych OCD, depresji, bulimii, uzależnień, schizofrenii lub stresu pourazowego.

Psychoterapia poznawczo behawioralna na czym polega ?

Celem terapii jest zmiana myśli i zachowań, które są najczęstszym powodem problemów pacjenta. Podczas pracy poznawczo-behawioralnej te myśli są identyfikowane, podważane i zastępowane bardziej obiektywnymi, realistycznymi myślami. W terapii poznawczo-behawioralnej uczymy się również nowych umiejętności. Na przykład osoba, która nadużywa substancji może uczyć się, jak radzić sobie ze społecznymi sytuacjami, które mogą wywołać powrót do przyjmowania substancji. Inną przydatną umiejętnością jest radzenie sobie ze swoimi emocjami. Nurt ten opiera się na założeniu, że nasze myśli i emocje odgrywają fundamentalną rolę w naszym zachowaniu. Na przykład osoba, która dużo czasu spędza na snuciu katastroficznych wizji wypadków samochodowych może w rezultacie unikać jeżdżenia samochodem, co może wpływać na jej komfort życia, samoocenę, poziom lęku, relacje z innymi. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest nauczenie, że mimo iż nie możemy kontrolować każdego aspektu życia, możemy kontrolować to, jak interpretujemy to, co się wokół nas dzieje.

Biofeedback

Biofeedback jest metodą pracy z ciałem, w której odczytuje się parametry organizmu w celu nauczenia rozpoznawania sygnałów stresu czy lęku, takich jak przyspieszona praca serca, temperatura ciała, napięcie mięśni. Poprzez nauczenie się kontrolowania fizycznych i psychologicznych efektów stresu, uczymy się wyciszania naszego umysłu i ciała i lepszego radzenie sobie z symptomami stresu. Celem tej metody jest wprowadzenie subtelnych zmian, które prowadzą do osiągnięcia pożądanych efektów, takich jak rozluźnienie pewnych partii mięśniowych, spowolnienie pracy serca, obniżanie uczucia bólu. Biofeedback jest postrzegany raczej jako trening niż terapia. Poprzez trenowanie i praktykowanie, biofeedback pomaga rozwijać nowe umiejętności, które z kolei mogą wspomóc lepsze radzenie sobie z trudnościami.

Psychoterapia poznawczo behawioralna Wrocław

Psychoterapia poznawczo behawioralna to zdecydowanie jeden z najskutecznejszych nurtów leczenia wielu problemów psychicznych. Jeśli uważasz, że ten nurt może być podpowiedzią na Twoje problemy, umów się na konsultację do specjalistów z Good Mood.