Zaburzenia lękowe uogólnione, ataki paniki i fobia społeczna
Dziś przyjrzymy się konkretnym rodzajom zaburzeń lękowych.
🌿 Zaburzenia lękowe uogólnione - charakterystyczne dla tego zaburzenia jest stałe poczucie lęku, bez względu na okoliczności. Typowe objawy:
✅problem z zasypianiem i snem,
✅trudności z koncentracją,
✅objawy somatyczne, m.in. duszności, bóle w klatce mięśniowej,
✅drażliwość.
Nie ma jednoznacznej przyczyny lęku uogólnionego. Wiadomo jednak, że geny odgrywają znaczącą rolę. Osoby, których krewni chorują na zespół lęku uogólnionego mają większe ryzyko jego wystąpienia. Silnie stresujące wydarzenie również może przyczynić się do rozwoju zaburzenia.
🌿 Napady paniki - to epizody silnego, gwałtownego odczuwania lęku, któremu towarzyszą objawy somatyczne i poznawcze. Pojawiają się nagle i najczęściej trwają od kilku do kilkunastu minut, Lęk nie jest wywołany realnym zagrożeniem dla pacjenta, wpływa jednak na normalne funkcjonowanie. Typowe objawy:
✅zawroty głowy,
✅duszności,
✅drżenie rąk i nóg,
✅przyśpieszona akcja serca,
✅spłycony oddech,
✅suchość w ustach,
✅chęć ucieczki,
✅obawa śmierci.
Napady lęku mogą występować od kilku dziennie do kilku rocznie. Osobom często towarzyszy obawa przed kolejnym atakiem. Na rozwój lęku napadowego mogą wpływać: geny, środowisko, traumatyczne zdarzenia, których osoba doświadczyła.
🌿 Fobia społeczna - osoby, które na nią cierpią, często unikają spotkań towarzyskich, wystąpień publicznych, a czasem też wychodzenia z domu. Powodem tego jest lęk spowodowany kontaktem z innymi ludźmi. Typowe objawy:
✅lęk i niepokój przed znalezieniem się w centrum uwagi lub przed zachowaniem się w kłopotliwy lub kompromitujący sposób,
✅objawy somatyczne, m.in. czerwienienie się, drżenie rąk lub ciała, lęk przed wymiotami,
✅unikanie aktywności i rozmawiania z ludźmi ze strachu przed zawstydzeniem,
✅analizowanie własnego zachowania po sytuacjach towarzyskich.
Do rozwoju lęku społecznego mogą przyczynić się, m.in. negatywne interakcje z rówieśnikami, nadmierna kontrola ze strony rodziców, czynniki genetyczne. Doświadczane objawy mogą powodować poczucie samotności i funkcjonowanie poniżej swoich możliwości.
Czujesz, że potrzebujesz wsparcia w obszarze zaburzeń lękowych?
Nie czekaj, aż problem minie. Pomożemy Ci w wyborze specjalisty, który spełni Twoje oczekiwania.
📞 690 462 444, 690 420 009
📍 Królewska 32 (Psie Pole) Wrocław